Nie wszyscy wiedzą, że umową leasingową mogą zawrzeć nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby fizyczne. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce leasing konsumencki. Omówimy także jego 7 najważniejszych zalet.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest leasing konsumencki;
- ile wynosi okres trwania umowy leasingowej;
- dlaczego leasing prywatny jest coraz popularniejszą metodą finansowania pojazdów osobowych;
- leasing czy zakup samochodu na kredyt — które rozwiązanie okaże się korzystniejsze.
Chcesz zmienić samochód na nowszy, lepiej wyposażony lub bardziej dostosowany do Twoich aktualnych potrzeb? Jeśli nie chcesz lub nie możesz sfinansować kupna auta gotówką, postaw na leasing konsumencki — nowoczesną formę finansowana pojazdów przez osoby fizyczne. Dzięki unikalnym zaletom w ciągu ostatnich lat leasing stał się atrakcyjną alternatywą zarówno dla gotówki, jak i kredytu.
Na czym polega leasing konsumencki?
Jak działa leasing konsumencki? Leasing konsumencki to forma finansowania środków trwałych, która funkcjonuje w polskim prawie od 2011 roku. Zgodnie z zapisami umowy cywilnoprawnej zawartej między finansującym (leasingodawcą) a klientem (leasingobiorcą), leasingodawca udostępnia leasingobiorcy pojazd na określony okres. Obowiązkiem leasingobiorcy jest natomiast terminowe regulowanie rat leasingowych. Umowa leasingu konsumenckiego trwa od 36 do 60 miesięcy.
Właściciel pojazdu w umowie leasingu konsumenckiego
Co ważne — przez cały okres trwania umowy formalnym właścicielem auta pozostaje firma leasingowa. Choć można postrzegać taką konstrukcję jako wadę, warto spojrzeć na nią z innej perspektywy. Po zakończeniu umowy leasingowej możesz wykupić leasingowane auto za ustaloną wcześniej cenę lub zwrócić je leasingodawcy — bez żadnych konsekwencji czy wskazywania powodów swojej decyzji. Następnie możesz podpisać kolejną umowę leasingową na nowsze, lepiej wyposażone czy bardziej dostosowane do aktualnych potrzeb auto.
Kto może wziąć leasing konsumencki?
Leasing konsumencki to leasing dedykowany klientom indywidualnym. Może dostać go osoba pełnoletnia, która nie prowadzi działalności gospodarczej, ma pełną zdolność do czynności prawnych i spełnia warunki stawiane przez firmę leasingową.
Leasing konsumencki na nowy i używany samochód
Przedmiotem leasingu konsumenckiego może być zarówno nowe (np. od dealera), jak i używane auto osobowe. Może to być pojazd nie starszy niż 5 lat, o DMC do 3.5 T, którego przebieg w momencie wydania decyzji leasingowej jest nie większy niż 150 tys.
Dlaczego warto wziąć auto w leasing: 7 powodów, dlaczego warto skorzystać z leasingu konsumenckiego
Chociaż leasing, ze względu na korzyści podatkowe, jest najpopularniejszą formą finansowania wśród firm, w ciągu ostatnich lat staje się coraz popularniejszy także wśród konsumentów. Wszystko za sprawą unikalnych zalet.
1. Brak konieczności inwestowania gotówki na zakup pojazdu
Wysokie stopy procentowe i rosnące ceny dóbr i usług powodują, że Polacy jeszcze bardziej liczą „każdy grosz” i niechętnie wydają zgromadzone oszczędności. Dzięki leasingowi usiądziesz za kierownicą wymarzonego auta bez konieczności inwestowania własnego kapitału. Umowę leasingu konsumenckiego w AJB Finance możesz podpisać, płacąc na wstępie jedynie 1% wartości auta.
2. Minimalna ilość formalności
Chcesz wziąć w leasing auto szybko i wygodnie? Dużą zaletą konsumenckiego leasingu auta są uproszczone procedury. Do zawarcia umowy leasingu samochodu osobowego będziesz musiał przedstawić jedynie dokument tożsamości i oświadczenie (nie zaświadczenie) o wysokości i źródle dochodów. Decyzję leasingodawcy dostaniesz nawet w ciągu 15 minut. Minimalna ilość formalności i szybkie tempo analizy wniosku sprawiają, że leasing konsumencki zdecydowanie góruje w tym aspekcie nad kredytem.
3. Atrakcyjne koszty leasingu: dostosowana do możliwości finansowych rata i niewielka wpłata własna
Ze względu na fakt, że przez cały okres umowy formalnym właścicielem pojazdu pozostaje leasingodawca, jego interesy są odpowiednio zabezpieczone. Dzięki temu może on maksymalnie obniżyć koszty, proponując leasingobiorcom miesięczne raty w kwotach dostosowanych do ich możliwości finansowych. Duże znaczenie ma także fakt, że w przypadku leasingu konsumenckiego spłacasz tylko część wartości samochodu, a nie całość. Korzystanie z auta w ramach leasingu konsumenckiego jest możliwe przy uiszczeniu opłaty wstępnej już od 1% wartości pojazdu.
4. Dostosowane do Twoich potrzeb zapisy umowy
Biorąc leasing dla osoby prywatnej, będziesz miał dużą elastyczność w wyborze parametrów spłaty: począwszy od kwoty wpłaty własnej, poprzez kwotę raty aż po wartość wykupu. Dzięki temu dostosujesz obciążenia finansowe do własnych możliwości finansowych i nie obciążysz nadmiernie budżetu.
5. Brak obciążenia historii kredytowej w BIK-u
Leasing nie jest kredytem. Leasingodawca nie ma więc obowiązku przekazywania danych o spłacie rat do Biura Informacji Kredytowej. W przeciwieństwie do kredytu samochodowego taka forma finansowania nie obciąży więc Twojej zdolności kredytowej i nie stanie na drodze do otrzymania finansowania w banku.
6. Leasing a wynajem długoterminowy: brak limitu kilometrów
W przeciwieństwie do wynajmu długoterminowego umowa leasingu prywatnego nie wskazuje maksymalnego limitu kilometrów, jakie możesz przejechać autem. To duża zaleta dla osób, które pokonują miesięcznie duże dystanse i chcą korzystać z pojazdu tak, jak lubią — bez ustępstw i kompromisów.
7. Tańsze ubezpieczenie w leasingu konsumenckim
Jeśli jako osoba fizyczna zdecydujesz się na leasing samochodu, przeliczymy dla Ciebie polisy OC, AC, NNW i GAP (przydatne, zwłaszcza jeśli auto zostanie skradzione lub w razie szkody całkowitej), aby ich cena była jak najniższa (oczywiście przy zachowaniu optymalnego zakresu ochrony). Co ważne — ubezpieczyciel naliczy składkę polisy od wartości netto auta (podatek VAT pokryje leasingodawca), co pozwoli Ci na dodatkowe oszczędności.
Wady leasingu konsumenckiego
Podobnie jak każda inna forma finansowania, także leasing konsumencki ma swoje wady. Osoby, które rozważają leasing samochodu, często jako jedną z nich postrzegają pozostającą w rękach leasingodawcy własność. Pamiętaj jednak, że taka konstrukcja niesie za sobą szereg plusów. To, że nie jesteś właścicielem auta, przekłada się na niższe miesięczne koszty i możliwość zmiany pojazdu co kilka lat w wygodnej i niemal bezkosztowej formie.
Leasing konsumencki czy kredyt samochodowy
Leasing konsumencki a kredyt samochodowy — która forma finansowania okaże się korzystniejsza dla portfela? Zarówno zakup auta na kredyt, jak i wzięcie samochodu w leasing konsumencki mają swoje unikalne zalety. To, która forma finansowania okaże się korzystniejsza (także dla portfela), zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb, oczekiwań oraz oferty konkretnego banku czy leasingodawcy. Przy podjęciu decyzji pomocne może się okazać skorzystanie z kalkulatora rat.
Leasing konsumencki samochodu: podsumowanie
Z powodu wielu zalet leasing konsumencki to coraz częściej wybierana forma finansowania pojazdów osobowych. Jeśli chcesz usiąść za kierownicą uprawnionego auta bez konieczności inwestowania wysokich środków własnych i spełniania wygórowanych wymogów banków, już dziś skontaktuj się z nami. Poprowadzimy Cię za rękę przez wszystkie etapy: począwszy od wyboru pojazdu, poprzez zawarcie umowy leasingowej aż przez odbiór pojazdu.