Finanse dla Ciebie i Twojej Firmy

Uproszczone procedury

Finansowanie nowych Firm

Szybka decyzja

Ubezpieczenia turystyczne

Każda podróż związana jest nie tylko z możliwością odpoczynku, ale też szeregiem różnorodnych ryzyk. Z tego powodu warto przed wyjazdem pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu turystycznym. Pomaga ono zabezpieczyć finansowo daną osobę przed niepożądanymi wypadkami losowymi, takimi jak uszkodzenia ciała, problemy zdrowotne czy zniszczenie sprzętu. Dzięki temu istnieje możliwość uzyskania pieniędzy na koszty związane z nagłą koniecznością leczenia lub przeprowadzania akcji ratowniczej podczas wyjazdu oraz naprawą lub zakupem przedmiotów w przypadku ich utraty lub uszkodzenia.

Dlaczego warto pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu turystycznym?

Wyjeżdżając na wakacje bardzo rzadko ludzie myślą o zdarzeniach losowych, które mogą wystąpić podczas podróży. Nie powinniśmy jednak lekceważyć potencjalnych zagrożeń, gdyż mogą one znacząco naruszyć lub przekroczyć liczbę posiadanych oszczędności. W wielu krajach usługi medyczne i ich ceny zupełnie różnią się od kosztów w Polsce. Cena polisy jest bardzo niska w porównaniu do niezaplanowanych wydatków, które mogą pojawić się w czasie wyjazdu na terenie innego kraju. Dotyczy to zarówno kosztów leczenia, jak i ewentualnego transportu do Polski czy utraty cennego sprzętu.

Wiele osób wybierając się w podróż decyduje się na wyrobienie sobie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawanej przez NFZ. Niestety bardzo często okazuje się, że jest niewystarczająca, gdyż obejmuje świadczenia przysługujące nieodpłatnie w zamieszkiwanym kraju, a przy tym działa tylko w krajach Unii Europejskiej. Z tego względu nie pokrywa kosztów specjalistycznych wizyt czy związanych z transportem medycznym do Polski. Ponadto wszelkie wydatki u lekarza i zakup leków trzeba pokryć samemu, a dopiero później ubiegać się o zwrot ich części w lokalnej kasie chorych.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń turystycznych?

Turysta wybierający się w podróż może dostosować polisę turystyczną do indywidualnego zapotrzebowania. W przypadku wypoczynkowego wyjazdu za granicę z zamiarem plażowania i zwiedzania okolicznych zabytków wystarczy podstawowy pakiet ubezpieczeniowy zawierający:

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia
  • Ubezpieczenie Assistance obejmujący pomoc w transporcie w nagłych wypadkach
  • Ubezpieczenie NNW czyli następstw nieszczęśliwych wypadków zapewniające wypłatę świadczenia za trwały uszczerbek na zdrowiu, na przykład złamanie ręki

Istnieje możliwość wykupienia dodatkowych opcji, które stanowią zabezpieczenie osób lub mienia w określonych przypadkach. Zaliczają się do nich:

  • Ubezpieczenie bagażu, przy czym posiadając sprzęt elektroniczny warto zwrócić dokładnie uwagę na jego zakres
  • Ubezpieczenie rezygnacji z uczestnictwa lub skrócenia wyjazdu zorganizowanego
  • Ubezpieczenie biernego uczestnictwa w aktach terroru lub zamieszkach, które warto wykupić wyjeżdżając do krajów niestabilnych społeczno-politycznie
  • Ubezpieczenie zaostrzenia lub powikłania chorób przewlekłych

Warto również w przypadku osób wypoczywających aktywnie rozszerzyć polisę o ochronę w zakresie uprawiania sportów. Przydatne może być również Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które chroni finansowo przed krzywdami wyrządzonymi osobom trzecim.

Ubezpieczenie podróży służbowej

Obecnie wiele firm regularnie wysyła swoich pracowników w zagraniczne delegacje. W takim przypadku zachodzi konieczność wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia. Mimo, że załatwienie tej kwestii należy do obowiązku firmy, to jednak będąc pracownikiem warto samemu o tym pamiętać i sprawdzić przed wyjazdem wszystkie formalności z tym związane. Osoby, które wyjeżdżają w celach służbowych na rzecz pracy tymczasowej lub własnej działalności nie są zobowiązane do posiadania ubezpieczenia ale mogą dobrowolnie wykupić dla siebie polisę.
W polisie podróży służbowej koniecznie powinno się znaleźć ubezpieczenie kosztów leczenia o kwotę dostosowaną do długości pobytu i rodzaju kraju. Jego zakres najlepiej, aby uwzględniał zarówno pokrycie kosztów pobytu w szpitalu, zabiegów czy operacji, jak i zakupu środków farmaceutycznych. Warto również pomyśleć o przydatnych w podróży ubezpieczeniach Assistance i NNW. W zależności od charakteru wyjazdu istnieje także możliwość wykupienia ubezpieczenia OC, bagażu, sprzętu lub rozszerzenie podstawowej polisy o ryzyka związane z pracą fizyczną.

Finansowa przewaga dla Twojego Biznesu

Zrozumienie Twoich finansowych potrzeb i celów jest dla nas priorytetem. Dzięki indywidualnemu podejściu jesteśmy w stanie zaproponować Ci rozwiązania, które nie tylko odpowiadają Twojej obecnej sytuacji, ale także wspierają Twoje przyszłe cele.
Scroll to Top