Finanse dla Ciebie i Twojej Firmy

Uproszczone procedury

Finansowanie nowych Firm

Szybka decyzja

LEASING SAMOCHODÓW OSOBOWYCH 2024 r.

Rynek leasingu przeżywa obecnie dynamiczny rozwój. Jak wynika z danych udostępnionych przez Związek Polskiego Leasingu w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. wartość środków przeznaczonych na leasing samochodów osobowych wyniosła 40 283,9 mln zł. To aż o 35,05% więcej niż rok wcześniej

Czym jest leasing samochodu osobowego?

Leasing samochodowy to nowoczesna, atrakcyjna ekonomicznie forma finansowania pojazdów. W praktyce jest on umową pomiędzy leasingodawcą (firmą leasingową) a leasingobiorcą. Zgodnie z jej zapisami pozostający właścicielem pojazdu leasingodawca udostępnia leasingobiorcy auto na określony okres, w zamian za terminowe regulowanie rat leasingowych. 

Leasing na samochód nowy i używany 

Przedmiotem umowy leasingowej może być auto nowe (leasing nowych samochodów osobowych) lub używane (leasing na samochód używany). W wielu firmach leasingowych możliwy jest także leasing samochodów sprowadzanych z zagranicy. 

  Zasady leasingu: ile trwa umowa leasingu operacyjnego na samochód osobowy?

  Umowę leasingu samochodu osobowego zawiera się na czas oznaczony, odpowiadający minimum 40% okresu normatywnej amortyzacji przedmiotu leasingu — auta osobowego. W praktyce okres leasingu w przypadku aut osobowych wynosi z reguły od 2 do 7 lat.

  Po zakończeniu umowy możesz zdecydować się na wykup samochodu osobowego z leasingu (także wykup prywatny) lub zwrot auta firmie leasingowej. Taki sposób finansowania samochodów zapewnia więc maksymalną elastyczność. Daje też możliwość wygodnej modyfikacji floty i dostosowania jej parametrów do aktualnych potrzeb firmy.

  Kto może wziąć w leasing samochód osobowy?

  Kto może skorzystać z leasingu? Leasing samochodów osobowych to produkt dedykowany mikroprzedsiębiorcom, firmom z sektora MŚP, dużym przedsiębiorcom i korporacjom. Mogą z niego skorzystać podmioty działające w każdej branży.

  Dlaczego warto wziąć leasing – 7 najważniejszych korzyści

  Oto 7 najważniejszych korzyści leasingu w 2024 roku.

  1. Niższy koszt uzyskania przychodu i możliwość odliczenia podatku VAT

  Jedną z najważniejszych korzyści leasingu aut osobowych jest możliwość korzystnego rozliczenia kosztów podatkowych w leasingu. W przypadku samochodu osobowego zaliczysz do kosztów uzyskania przychodu miesięczną ratę leasingu i koszty związane z eksploatacją netto oraz – w zależności od sposobu użytkowania auta – 50 lub 100% podatku VAT.  50% odliczenia VAT-u możesz dokonać, jeśli używasz auta w celach służbowych i prywatnych, 100% – w przypadku samochodów osobowych wykorzystywanych jedynie służbowo. W trakcie leasingu możesz wielokrotnie zmieniać sposób użytkowania auta, a co za tym idzie — także sposób rozliczania VAT-u.

  2. Wysoki koszt bieżący na miesiąc lub rok

  Jeśli podpiszesz umowę leasingową z wysoką wpłatą własną (do 45% ceny samochodu), będziesz mógł zaliczyć w koszty całą wpłaconą firmie leasingowej kwotę netto, a co za tym idzie — obniżyć wysokość obciążeń podatkowych. Leasing na samochód osobowy z wysoką wpłatą własną, krotki czasem spłaty i niskim wykupem okaże się także najatrakcyjniejszą ekonomicznie opcją.

  3. Niski koszt leasingu — brak konieczności inwestowania wysokich środków finansowych

  Jeśli nie chcesz lub nie możesz przeznaczyć dużego kapitału na zakup samochodu do firmy, sięgnij po tani leasing z wpłatą od 1%.

  4. Uproszczone procedury leasingu auta 

  Przedsiębiorca może wziąć leasing na podstawie oświadczenia, bez konieczności dostarczania leasingodawcy stosu dokumentów. Dodatkowym walorem uproszczonej procedury jest szybki czas rozpatrzenia wniosku, który wynosi nawet 1 dzień, a często nawet 15 minut w przypadku pozytywnej historii kredytowej bez dokumentów finansowych.

  5. Samochód w leasing już od pierwszego dnia działalności 

  Chcesz wziąć auto w leasing, ale staż Twojej firmy nie jest długi? Leasing operacyjny samochodu osobowego może dostać podmiot już od pierwszego dnia działalności.

  6. Możliwość skorzystania z podwójnego limitu kosztów leasingu samochodu powyżej 150 tys. zł.

  Na skutek zmian w leasingu wprowadzonych w 2019 roku maksymalny limit kosztów (amortyzacji) auta osobowego wynosi obecnie 150 tys. zł. Przedsiębiorca nie może potraktować więc nadwyżek jako kosztów uzyskania przychodu. W przypadku samochodów premium leasingobiorca może jednak wykorzystać ten limit dwukrotnie: od opłat leasingowych oraz od wykupu po zakończeniu umowy leasingu. 

  7. Leasing operacyjny samochodu osobowego — brak obciążenia zdolności kredytowej

  W przeciwieństwie do kredytu leasing samochodu osobowego w firmie nie obciąża zdolności kredytowej leasingobiorcy. 

  Interesuje Cię leasing? Chcesz płacić niższe podatki, zminimalizować koszty i cieszyć się nowym firmowym autem w ciągu kilku dni od wysłania wniosku leasingowego? 

  Wyślij zapytanie o leasing i poproś o darmową wycenę. 

  Leasing w 2024 – koszty

  Koszt raty auta z leasingu zależy od wielu czynników. Najważniejsze to: okres umowy, wkład własny, wartość samochodu osobowego, wartość wpłaty własnej i wykupu czy aktualny poziom stóp procentowych. Skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci aktualną ofertę, dopasowaną do Twoich potrzeb. Oprócz samego kosztu leasingu ważnym czynnikiem, który wpływa na rzeczywisty koszt leasingu samochodu osobowego, jest koszt ubezpieczenia. Nasi doradcy za każdym razem sprawdzają najkorzystniejsze oferty ubezpieczeń.

  Jeśli masz problemy z negatywnymi wpisami w bazach mamy dla Ciebie rozwiązanie — Leasing bez BIK i KRD.

  Szukasz nowego samochodu w dobrej cenie? Zobacz nowe samochody z rabatami.

  Finansowa przewaga dla Twojego Biznesu

  Zrozumienie Twoich finansowych potrzeb i celów jest dla nas priorytetem. Dzięki indywidualnemu podejściu jesteśmy w stanie zaproponować Ci rozwiązania, które nie tylko odpowiadają Twojej obecnej sytuacji, ale także wspierają Twoje przyszłe cele.
  Scroll to Top