Co warto wiedzieć na temat leasingu?

Leasing to najbardziej popularna i łatwo dostępna metoda pozyskiwania kapitału w firmie. Leasing łączy cechy najmu lub dzierżawy ze specyfiką kredytu. Doskonale sprawdzi się w przypadku nowych firm, które nie mają zdolności kredytowej w banku. Oferta obejmuje leasing samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, naczep, maszyn budowlanych, drogowych, rolniczych i przemysłowych. Przedmiotem leasingu mogą być również urządzenia biurowe, meble, wyposażenie gabinetów medycznych i kosmetycznych. Za pomocą leasingu można sfinansować nowe i używane środki trwałe.

Jakie są zalety korzystania z leasingu?

Przedsiębiorcy prowadzący własny biznes, szczególnie na początku działalności, stają przed problemem pozyskania funduszy na zakup niezbędnych maszyn, sprzętu czy pojazdów. W większości przypadków nowe firmy ze względu na krótką historię kredytową nie mają możliwości otrzymania środków finansowych z banku. Wtedy doskonałą alternatywą okazuje się być leasing, który daje możliwość wypożyczenia lub wydzierżawienia dóbr materialnych przy minimalnym zaangażowaniu własnego kapitału. Jakie są największe zalety tego rozwiązania?

  • Leasing pozwala uzyskać środki trwałe przy stosunkowo niskim zaangażowaniu własnego kapitału
  • Elastyczne warunki dopasowane do aktualnych potrzeb Klienta
  • Proste i szybkie procedury w porównaniu do kredytu bankowego
  • Czynsze leasingowe są kosztem uzyskania przychodu dla leasingobiorcy
  • Raty leasingowe mogą być stałe, lub ustalone indywidualnie
  • Poprzez leasing zwrotny można poprawić płynność finansową przedsiębiorstwa i pozyskać dodatkowe środki finansowe

Jakie są różnice między leasingiem a kredytem?

Leasing umożliwia pozyskanie środków trwałych do użytkowania, a w przypadku kredytu przedsiębiorca otrzymuje środki finansowe na zakup konkretnych przedmiotów. Oznacza to, że pierwszy wariant pozwala korzystać z urządzeń czy pojazdów, które nie są własnością firmy, z kolei wybierając drugie rozwiązanie stajemy się właścicielami zakupionego sprzętu. Z tego względu leasing to idealna opcja na pozyskanie dóbr przeznaczonych do eksploatacji, takich jak samochody czy maszyny. Zaletą jest nie tylko mała liczba wymaganych dokumentów do dopełnienia formalności, ale też stosunkowo krótki okres finansowania wynoszący najczęściej od dwóch do pięciu lat. Ponadto chcąc skorzystać z leasingu nie trzeba się martwić wysokim wkładem własnym lub zdolnością kredytową, ponieważ zabezpieczeniem są przedmioty umowy leasingu. Z tego względu rozwiązanie doskonale sprawdzi się dla nowych firm, które nie mają wystarczającej historii kredytowej oraz przedsiębiorców, którym zależy, aby nie podejmować ryzyka ponoszenia zbyt dużych kosztów już na początku działalności.

Czym się różni leasing operacyjny od finansowego?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje leasingu – operacyjny i finansowy. Każdy z nich ma swoje zalety, dlatego wybór powinien być uzależniony od typu prowadzonej działalności oraz charakteru finansowanego przedmiotu. Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami?

  • W przypadku leasingu operacyjnego ze względu na ustawę podatkową czas trwania umowy jest najczęściej krótszy od okresu amortyzacji leasingowanego przedmiotu i wynosi 40% jego normatywnego czasu. W leasingu finansowym nie ma w tym zakresie ograniczeń.
  • Stroną amortyzującą przedmiot w przypadku leasingu operacyjnego jest firma leasingowa, a przy tym wpłata, raty miesięczne, wykup i wydatki związane z tym przedmiotem są kosztem uzyskania przychodu osoby korzystającej z usługi. Leasing finansowy działa inaczej, gdyż przedmiot jest amortyzowany przez leasingobiorcę, a kosztem uzyskania przychodu są amortyzacja i odsetki od każdej raty leasingowej.
  • W ujęciu bilansowym w leasingu operacyjnym przedmiot jest środkiem trwałym firmy leasingowej, zaś w leasingu finansowym osoby korzystającej z usługi.
  • W umowie leasingu operacyjnego można używać środka trwałego w trakcie trwania umowy, a po jej zakończeniu wykupić przedmiot za określoną wartość wykupu. W przypadku leasingu finansowego nie ma wartości wykupu, dlatego przedmiot staje się własnością leasingobiorcy po zapłacie ostatniej raty.
  • Podatek VAT w leasingu operacyjnym jest płatny z każdą ratą leasingową, a w leasingu finansowym jednorazowo przy odbiorze przedmiotu leasingu. W niektórych przypadkach można vat płacić w ratach.

Poznaj więcej pojęć związanych z leasingiem

Scroll to Top
Przewiń do góry