Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, na które jednak decyduje się większość osób posiadających swój samochód osobowy lub dostawczy. Umożliwia uzyskanie odszkodowania w przypadku spowodowania wypadku, kradzieży auta lub jego uszkodzenia spowodowanego przez żywioły czy osoby trzecie. Zakres ubezpieczenia może obejmować zarówno sam samochód, jak i jego wyposażenie standardowe czy dodatkowe. Polisa pokrywa koszta naprawy w przypadku kolizji drogowej lub stanowi rekompensatę dla osób, które utraciły pojazd w wyniku kradzieży lub zniszczenia.
Jakie ryzyka objęte są ochroną Autocasco?
Każda oferta ubezpieczenia Autocasco jest indywidualnie dobierana do zapotrzebowania klienta. Podstawowa polisa obejmuje najczęściej występujące zdarzenia. Zaliczają się do nich:
- wypadek lub kolizja z innymi pojazdami, osobami, zwierzętami czy przedmiotami znajdującymi się poza pojazdem
- uszkodzenia samochodu przez osoby trzecie lub zwierzęta
- kradzież lub usiłowanie kradzieży pojazdu, jego części lub wyposażenia dodatkowego
- pożar lub wybuch
- działania zjawisk atmosferycznych: powódź i zatopienia, huragany, grad, uderzenie pioruna, osuwanie lub zapadanie się ziemi, lawina i wiele innych
Poza podstawową polisą istnieje możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie Assistance, które umożliwia uzyskanie kompleksowej pomocy w przypadku wymienionych wyżej zdarzeń losowych. Najpopularniejszymi świadczeniami są:
- organizacja i pokrycie kosztów transportu pojazdu w przypadku awarii lub wypadku do wskazanego zakładu naprawczego
- organizacja i pokrycie kosztów wynajmu pojazdu zastępczego na czas naprawy pojazdu
- pomoc przy wymianie koła
- organizacja i pokrycie kosztów wynajęcia hotelu na czas naprawy pojazdu
Czego nie obejmuje ubezpieczenie Autocasco?
Mimo, że ubezpieczenie Autocasco w większości przypadków zapewnia należne odszkodowanie, to jednak w określonych sytuacjach wykupiona polisa nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. Ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności szczególnie wtedy, kiedy dopatrzy się umyślnej winy klienta lub ewidentnego zaniedbania. Z tego względu warto przed zawarciem umowy dokładnie zapoznać się z wyłączeniami z odpowiedzialności, które szczegółowo opisują sytuacje, w których nie przysługuje rekompensata.
Standardowymi zdarzeniami, które nie podlegają ubezpieczeniu Autocasco są:
- kradzież samochodu spowodowana lekkomyślnym postępowaniem kierowcy
- szkody spowodowane umyślnie lub przez rażące niedbalstwo
- szkody powstałe w wyniku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających
- szkody powstałe w związku z ruchem pojazdu bez ważnej rejestracji i przeglądu technicznego
- szkody powstałe w wyniku naprawy lub konserwacji pojazdu
- szkody będące wynikiem eksploatacji pojazdu lub wad fabrycznych
- szkody powstałe w innych okolicznościach niż podane w zgłoszeniu
Jakie czynniki mają wpływ na wysokość stawki ubezpieczenia Autocasco?
Na cenę ubezpieczenia Autocasco wpływa szereg różnorodnych czynników. W pierwszej kolejności firma ustala określoną wysokość składki poprzez ocenę poszczególnych parametrów. Następnie stawkę Autocasco można indywidualnie dostosować do własnych potrzeb. Na cenę polisy mają wpływ:
- historia ubezpieczenia AC
- miejsce rejestracji pojazdu
- marka pojazdu
- okres eksploatacji pojazdu
- wiek właściciela pojazdu
- wybrany zakres ochrony
- sposób rozliczania szkód
- wysokość udziału własnego w likwidacji szkód
- suma ubezpieczenia
Średnią ceną ubezpieczenia Autocasco to kilka procent wartości samochodu. Będąc jednak doświadczonym i bezwypadkowym kierowcą można uzyskać polisę w niższej cenie. Wszelkie informacje dotyczące sposobu obliczania składki ubezpieczeniowej znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Najczęściej jednak składka ubezpieczeniowa określana jest na podstawie ustalonej stawki podstawowej z doliczeniem ewentualnych zwyżek lub zniżek, które wynikają z indywidualnej oceny klienta, ryzyka pojazdu oraz historii ubezpieczeniowej.