Jak wziąć leasing, jeśli zastrzegłeś numer PESEL? Poradnik krok po kroku

Spis Treści

Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem przed wydaniem decyzji o udzieleniu leasingu leasingodawcy mają obowiązek sprawdzenia, czy PESEL leasingobiorcy nie jest zastrzeżony. W artykule wyjaśnimy, dlaczego warto zastrzec PESEL i jak to zrobić. Podpowiemy także, jak wziąć auto w leasing, jeśli zastrzegłeś już swój PESEL.

Wyłudzenie produktów finansowych na skradzione personalia to wciąż ogromny problem. Ofiarą przestępców padają nie tylko duże firmy i korporacje, ale także „zwykli Kowalscy”. Jak wynika z Raportu InfoDOK zrealizowanego na zlecenie Związku Banków Polskich tylko w I kw. 2024 roku odnotowano ponad 3 tysiące prób wyłudzeń kredytów na skradzione dane osobowe. Dotychczasowy rekord został pobity aż o 12%!

Aby zminimalizować skalę tego zjawiska i ochronić dane osobowe konsumentów przed coraz sprytniejszymi oszustami rząd powołał do życia Rejestr Zastrzeżeń numerów PESEL. Od 1 czerwca 2024 r. na skutek wejścia w życie ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych
skutków kradzieży tożsamości nałożył także na instytucje (m.in. banki i firmy leasingowe) obowiązek weryfikacji numeru PESEL potencjalnego klienta przed zawarciem umowy.

Dlaczego warto zastrzec numer PESEL?

Czy zastrzeganie numeru PESEL jest obowiązkowe? Nie. Aby uchronić się przed kradzieżą danych osobowych, zdecydowanie warto to zrobić. Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL sprawi, że zminimalizujesz ryzyko, że oszust posłuży się Twoimi danymi osobowymi, aby wziąć kredyt, pożyczkę, podpisać umowę leasingową lub wypłacić pieniądze w oddziale banku. Ochronisz więc swoje dane i zawartość portfela przed działalnością złodziei tożsamości.

Jak zastrzec PESEL krok po kroku?

Jak zastrzec swój numer PESEL?

Zastrzeżenia numeru PESEL w rejestrze zastrzeżeń możesz dokonać na kilka sposobów:

  • online — przez stronę internetową
  • w aplikacji mobilnej mObywatel 2.0,
  • osobiście: w urzędzie gminy, placówce Poczty Polskiej lub w placówce bankowej.

Jak zastrzec PESEL online krok po kroku?

Twój numer PESEL nie jest zastrzeżony? Oto jak w praktyce wygląda usługa zastrzegania numeru PESEL przez stronę www.mObywatel.pl.

1. Wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie.

2. Naciśnij przycisk Zastrzeż PESEL lub cofnij zastrzeżenie.

3. Zaloguj się na swoje konto, korzystając z profilu zaufanego, aplikacji mObywatel, bankowości elektronicznej lub e-dowodu.

4. Po zalogowaniu naciśnij przycisk Zastrzeż PESEL, a następnie — zgodnie z instrukcją systemu — potwierdź swoją decyzję, ponownie naciskając przycisk Zastrzeż PESEL.

5. Po pomyślnym zrealizowaniu operacji otrzymasz komunikat z informacją o tym, że PESEL został zastrzeżony. Brawo — numer PESEL jest zastrzeżony!

Jak wziąć auto w leasing, jeśli zastrzegłeś numer PESEL

Przed wydaniem decyzji o udzieleniu leasingu leasingodawca będzie miał obowiązek sprawdzić, czy Twój PESEL jest zastrzeżony. Jeśli tak będzie, zawarcie umowy nie będzie możliwe. Co możesz zrobić?

Jeśli zastrzegłeś swój PESEL i chcesz wnioskować o leasing, musisz cofnąć zastrzeżenie — koniecznie przed rozpoczęciem wypełniania wniosku leasingowego. Po cofnięciu zastrzeżenia możesz od razu złożyć wniosek. Kiedy leasingodawca go przeprocesuje i wyda decyzję, będziesz mógł ponownie zastrzec numer, aby uchronić się przed skutkami kradzieży tożsamości.

Ważne: jeśli jesteś wspólnikiem i reprezentantem spółki, leasingodawca sprawdzi nie tylko samą spółkę, ale także Twoje dane. W takich okolicznościach cofnięcie zastrzeżenia także będzie niezbędne.

Kredyt a zastrzeżony PESEL

Zastrzeżony PESEL będzie przeszkodą nie tylko w zawarciu umowy leasingu, ale także kredytu i pożyczki: bez względu na kwotę. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przed złożeniem wniosku o kredyt cofnij zastrzeżenie numeru. Jak to zrobić? Oto krótka instrukcja.

Jak cofnąć zastrzeżenie nr PESEL?

Jak w praktyce cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL? Procedura ta jest równie łatwa i szybka, co zastrzeżenie numeru. Oto kroki, które musisz wykonać, aby cofnąć zastrzeżenie nr PESEL online:

1. Wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie.

2. Naciśnij przycisk Zastrzeż PESEL lub cofnij zastrzeżenie.

3. Zaloguj się na swoje konto przy pomocy profilu zaufanego, aplikacji mObywatel, bankowości elektronicznej lub e-dowodu.

4. Po zalogowaniu naciśnij przycisk Cofnij zastrzeżenie. Wybierz także, czy chcesz cofnąć zastrzeżenie bezterminowo, czy cofnąć i ustawić je ponownie (w preferowanym dniu i o preferowanej godzinie).

5. Jeśli wybierzesz drugi wariant, ustaw datę i godzinę ponownego zastrzeżenia i naciśnij przycisk Dalej. Blokada będziesz działać od wybranego przez Ciebie momentu.

6. Potwierdź operację wybraną metodą autoryzacji (może to być np. kod SMS).

7. Po pomyślnym zrealizowaniu operacji dostaniesz komunikat z informacją, że Twój PESEL jest niezastrzeżony.

Jeśli chcesz wziąć auto w leasing, cofnij zastrzeżenie PESEL bezterminowo. W momencie cofania zastrzeżenia nie będzie bowiem w stanie ocenić, jak długo leasingodawca będzie sprawdzał Twój wniosek. Jak tylko wyda decyzję, zastrzeżesz numer ponownie.

Zastrzeżony w rejestrze PESEL a możliwość skorzystania z innych usług

Co jeszcze warto wiedzieć o zastrzeżonym numerze PESEL?

Jeśli Twój PESEL będzie zastrzeżony:

  • nie będziesz mógł zaciągać kredytów i pożyczek. Zablokujesz sobie także możliwość korzystania z zakupów ratalnych i płatności odroczonych;
  • nie wypłacisz w oddziale banku większej gotówki: kwoty wyższej niż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (od 1 lipca kwota minimalnego świadczenia wyniesie, a jej trzykrotność – 12 900 zł). Wypłata takiej kwoty z bankomatu wciąż będzie możliwa;
  • nie wyrobisz duplikatu karty SIM i eSIM (operator ma obowiązek sprawdzenia zastrzeżenia PESEL). Jeśli straciłeś nie tylko kartę SIM, ale także telefon, cofnięcie zastrzeżenia będzie możliwe wyłącznie w urzędzie gminy (prawo nie daje możliwości cofnięcia zastrzeżenia PESEL w banku). Musisz wybrać się więc do urzędu osobiście, koniecznie z dowodem osobistym. Do cofnięcia zastrzeżenia niezbędna jest bowiem autoryzacja operacji poprzez aplikację mobilną w telefonie lub kod z SMS-a. Jeśli nie masz telefonu, nie zrobisz tego online;
  • nie otworzysz rachunku osobistego i oszczędnościowego,
  • nie podpiszesz aneksu ze zmianami warunków umowy kredytu, których skutkiem będzie zwiększenie zadłużenia;
  • nie zrealizujesz wskazanych w ustawie czynności notarialnych. Prawo nałożyło bowiem na notariuszy, podobnie jak na instytucje i podmioty finansowe obowiązek weryfikacji danych PESEL. 

Jeśli masz problemy z negatywnymi wpisami w bazach mamy dla Ciebie rozwiązanie — Leasing bez BIK i KRD.

Leasing dla konsumentów na oświadczenie — Leasing dla Konsumentów na oświadczenie.

Szukasz nowego samochodu w dobrej cenie? Zobacz nowe samochody z rabatami.

Finansowa przewaga dla Twojego Biznesu

Zrozumienie Twoich finansowych potrzeb i celów jest dla nas priorytetem. Dzięki indywidualnemu podejściu jesteśmy w stanie zaproponować Ci rozwiązania, które nie tylko odpowiadają Twojej obecnej sytuacji, ale także wspierają Twoje przyszłe cele.

Ostatnie wpisy:

Kategorie artykułów:

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Scroll to Top